Weerstand berekenen in een parallelle schakeling

Lianna stelde deze vraag op 14 januari 2025 om 21:33.

Kan iemand helpen met vraag 2 bij de bijlage? 

Reacties

Theo de Klerk op 14 januari 2025 om 23:49

Dit is een "puzzeltje" van vervangingsweerstanden en stromen berekenen. Dat moet lukken met als kennis alleen U = IR en vervangingsweerstanden R = R1+R2 bij seriele schakelingen en 1/R = 1/R1+1/R2 voor parallelle schakelingen.

De totale spanningsval is 9V. Deels valt die over de 12 Ω weerstand en deels over de parallelle weerstand.

Hoe groot is de spanning U20 over de 20 Ω weerstand? En UR over R?
Als je dat weet, weet je ook de stroomsterkte door R (IR = UR/R).
Dan weet je ook de totale stroomsterkte die gesplitst door de parallelle draden gaat (Itot = I+ I20)  en geheel door de 12 Ω weerstand. Die totale stroomsterkte gaat ook door de vervangingsweerstand van de parallelle draden. Die vervanging kun je uitrekenen en dan is de grootte van R bekend. (Uvervang=ItotaalRvervang  met 1/Rvervang=1/20+1/R)

anne op 15 januari 2025 om 13:18

hoi Theo na U20=2.5V en UR=2.5V kan je niet direct het getal van de stroomsterkte door R berekenen. beter geef je handige hints :-)

 

Theo de Klerk op 15 januari 2025 om 13:32

Die staan er. 2,5 V is goed. Dus over de 12 Ω weerstand staat de rest, 9 - 2,5 = 6,5 V

Maar van belang is de totale stroomsterkte. Die gaat door de 12 Ω weerstand maar splitst zich op in het parallelle deel. Je kunt de stroomsterkte door de 12 Ω weerstand berekenen, dan gaat die voor 0,125 mA door de  de 20 Ω weerstand en de rest door R.  Dan is R bekend (zelfs zonder vervangingsweerstand te berekenen zoals ik eerder suggereerde): U = 2,5 V = I R

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Noortje heeft drie appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Noortje nu over?

Antwoord: (vul een getal in)