Het maximale vermogen blijft beide keren 300 watt (P=UxI)
Dag Freddy,
nee, dat is niet het geval. Nemen we het snoer waarmee mijn wasmachine in het stopcontact zit. Daar gaat tijdens het maximum van een was ongeveer 8 ampère DOOR de draad.
Maar de spanning OVER die draad is geen 230 V , en het vermogen gedissipeerd door dat snoer dan ook (gelukkig maar) geen 230 x 8 ≈ 2kW. Dan zou die draad zich als een elektrisch kacheltje gaan gedragen, en dat zou niet heel lang goed gaan.
Stel dat dat wasmachinesnoer een weerstand heeft van vijfhonderdste ohm, dan is de spanning over dat snoer
U = I x R = 8 x 0,05 = 0,4V , en het vermogen van dat snoer dus 0,4 x 8 = 3 watt. Het snoer wordt op zijn best een tikje lauw.
Er staat dus geen 12 of 24 V over die schakelaar, er staat 24 V over de hele schakeling. Je schakelaar is daar maar een klein deeltje van.
Vermogen gedissipeerd in die schakelaar is dus de spanning over de schakelaar keer de stroom.
Groet, Jan