Dichtheid berekenen van dieselolie

Gerard stelde deze vraag op 08 januari 2023 om 13:15.

 Op de website https://nl.econologie.com/download-temperatuur-volume-massa-brandstoffen-benzine-diesel-olie/  kwam ik de volgende uitleg tegen over volume berekening van brandstoffen bij verschillende temperaturen.

Bij de uitleg van de berekening van de correctie van de dichtheid van gasoil (dieselolie) krijg ik zelf een andere uitkomst dan ik zou verwachten.

De dichtheid volgens de website bij 20° celsius is 0.838 kg/liter

In het voorbeeld berekening wordt uitgegaan van een gecorrigeerde dichtheid

0,847.kg/liter bij 15°c

Als ik uitga van een uitzettingscoëfficiënt van dieselolie van 0.83 dan kom ik op de volgende dichtheid.

Temperatuur daling van 20°c naar 15°c = 5°c

 uitzettingscoëfficiënt van 0.83 x 5 = 4.15

1000 - 4.15 = 995.85

995.85 : 1000 = 0.999585

De dichtheid bij 15°c wordt dan(density bij 20°c) 0.838 : 0.999585 = 0.841492

Waar gaat het mis in mijn berekening.

Reacties

Jan van de Velde op 08 januari 2023 om 13:57
Dag Gerard,

Hebben we het over dit sommetje?



Want dat snap ik ook niet. Er staat een hele tabel met volumecorrectiefactoren boven, om volumes van elke temperatuur om te rekenen naar een volume bij 15 oC . Dan mag je aannemen dat de daar vermelde dichtheid ook geldt bij 15 oC . 


Je zou dan verwachten dat ze, eenmaal omgerekend naar een volume bij 15oC, dan ook die dichtheid van 0,838 g/cm³  zouden gebruiken om verder te rekenen . Let wel, ik vind die vermelde dichtheid nogal akelig nauwkeurig voor een mengproduct als diesel. Ik kan me voorstellen dat als ik links en rechts dieselmonsters bij elkaar zoek en daarvan dichtheden bepaal dat ik dan waarden vindt die toch wel minstens een tiental grammen per liter uiteen kunnen lopen. 

Hoe dan ook, uitkomsten gaan alleen overeenkomen als men dezelfde uitgangspunten gebruikt. U gebruikt kennelijk niet dezelfde uitgangspunten als die tekst. 
Eén ding is duidelijk: die 0,847 kg/dm³ kan niet berekend zijn op basis van die 0,838 uit de tabelkop.

Als u 0,838 aanneemt als dichtheid van een partij diesel bij 20oC berekent u correct wat die dichtheid zou zijn bij 15oC

Groet, Jan

Plaats een reactie

+ Bijlage

Bevestig dat je geen robot bent door de volgende vraag te beantwoorden.

Ariane heeft veertien appels. Ze eet er eentje op. Hoeveel appels heeft Ariane nu over?

Antwoord: (vul een getal in)