omrekenen massa naar volume voor LPG-gas
P. stelde deze vraag op 26 januari 2015 om 22:50. Hallo,
Ik wil een CV-kachel laten branden op een externe LPG-fles.
Om te beoordelen of dit wel rendabel is vergeleken met aardgas wil graag weten hoeveel m3 gas ontstaat uit 1 kg LPG-gas. Let wel het moet een omrekening zijn naar de m3 vergelijkbaar op mijn gasmeter dus na het reduceerventiel.
Een andere vraag hiermee in verband is het verschil in thermische energie. Ofwel, hoeveel procent meer of minder energie komt er uit LPG.
Ben benieuwd naar uw antwoorden.
Reacties
zoek de (gemiddelde) molmassa op van LPG (in gram)
deel je 1000 g (van je kg LPG) door die molmassa, dat geeft het aantal mol
deel dat aantal mol door 24, en je hebt een idee van de liters gas die je uit 1 kg kunt halen.
Aangezien er na je reduceerventiel als eht goed is ca 28 mbar staat (dus ca 3% van de omgevingsdruk) is dat detail voor je berekeningen onbelangrijk omdat de samenstelling van LPG (propaan/butaan) nogal varieert
Verbrandingswarmten voor LPG en (gronings) aardgas vind je in tabellenboeken, (of tabellen op internet) uitgedrukt in joule per kg of m³ gas.
Groet, Jan
Voor de warmteberekening is dit niet interessant: de warmte die vrijkomt uit 1 kg LPG zal hetzelfde zijn ongeacht hoeveel volume die kilogram inneemt.
Bedankt voor jullie vlotte antwoorden.
Met grove stappen beredeneer ik als volgt:
1 m3 aardgas heeft ongeveer 8 Kwh energie
1 kg propaan (vlgs site) afgerond 14 Kwh energie
Dus in 1 kg propaan zit ongeveer 14:8=1,75 m3 aardgas
Klopt deze redenering?
Groet, Piet
een kg LPG volgens dit document (blz 15)
Onderste
verbrandingswaarde propaan butaan
- per KG 45,6 MJ of 12,66 kWh 46,1 MJ of 12,78 kWh
eerder rond de 13 kWh/kg.
ik neem hier de onderste verbrandingswaarde, omdat de bovenste verbrandingswaarde ervan uitgaat dat de vrijkomende waterdamp geheel gecondenseerd wordt (rookgascondensor) waarbij ook nog ca 1 kWh/kg vrij zou kunnen komen, maar wat bijna alleen in professionele installaties wordt gedaan.
Voor de rest klopt je vergelijking dus wel ongeveer.
Groet, jan
Hartelijk dank voor al jullie reacties.
Gr. Piet
groet, Jan
P. Vermeer plaatste:
Ik wil een CV-kachel laten branden op een externe LPG-fles.
En dan, voor ik het vergeet, nog even erop wijzen dat een ketel die is ingesteld op het verbranden van Gronings aardgas NIET geschikt is om zonder aanpassing van de brander andere types gas te gebruiken. Zelfs voor nabijliggende gaskwaliteiten als hoogcalorisch Noordzee-aardgas gaat dat fout, omdat de verhouding gas/lucht verkeerd zal zijn.
Slecht brandende gasinstallaties zijn letterlijk levensgevaarlijk.
Groet, Jan
Een van de ketelbouwers is bezig met een nieuw type cv ketel die meerdere gassoorten aankan.
Vraag me dan toch af of de huidige ketels wel goed bestand zijn tegen het mengsel!?
P. Vermeer plaatste:
het huidige gas is ook niet meer het oude Groningse gas, wordt namelijk gemengd met oa Russisch.P. Vermeer plaatste:
Hallo,
Ik wil een CV-kachel laten branden op een externe LPG-fles.
Om te beoordelen of dit wel rendabel is vergeleken met aardgas wil graag weten hoeveel m3 gas ontstaat uit 1 kg LPG-gas. Let wel het moet een omrekening zijn naar de m3 vergelijkbaar op mijn gasmeter dus na het reduceerventiel.
Een andere vraag hiermee in verband is het verschil in thermische energie. Ofwel, hoeveel procent meer of minder energie komt er uit LPG.
Ben benieuwd naar uw antwoorden.
De installatie is in elk geval uitgelegd om snel om te kunnen schakelen en de aanpassing in de ketel ligt ook klaar. Het is een ringetje en de diameter van propaan is een stuk kleiner. Klopt ook met de enregie-inhoud.
Belangrijk: er zijn veel LPG-stations die tanken van losse gastanks niet toestaan. Gelukkig zijn er ook van deze stations die hier creatief mee omgaan door bijv. lange slangen aan te brengen zodat buiten de zone vh station wordt getankt.
Mijn vraag:
Hallo P.
Mocht je een moment hebben ....vraag aan je...
Propaan is gelijk aan lpg
Mag lpg kwa gassoort ook in deze ketel Nefit proline NxT HRC 24 CW4
Zijn woorden : Volgens mij geen probleem, maar weet dat niet voor 100 % zeker.
Chalet plaatste:
Mag lpg kwa gassoort ook in deze ketel Nefit proline NxT HRC 24
behalve als daar een aangepaste brander in kan worden geplaatst gaat hem dat niet worden.
groet, Jan
Deze, mss iets andere code? ??,,, draait met propaan zonder problemen al 2 jaar.
Is ook omgebouwd Door de loodgieter !
Ik zal kijken wel type ik precies heb.
Dolf
Chalet plaatste:
Is ook omgebouwdKortom, voordat je omschakelt, check met de fabrikant én een vakkundig installateur.
Groet, Jan
Daarna kom ik er op terug
Groet Dolf
Groet, Piet
De cv is Door loodgieter geïnstalleerd. punt
Hij zegt ook dat deze ketel naar zijn mening op lpg kan lopen.
Maar geen garantie. . dat is ook normaal.
Ik ga eerst een splitsing in de leiding aan laten leggen zodat ik propaan flessen kan draaien.
Daarna pas lpg . ...stap voor stap
Intussen is deze discussie ruim buiten het veld van de natuurkunde en dik in het veld van de praktische installatietechniek terechtgekomen.
Natuurkunde.nl is voor dat soort kwesties niet bedoeld. Iedereen lijkt het er wel over eens dat de vakman voor elk individueel geval zal moeten bepalen wat mogelijk en veilig is, en hoe dat bereikt zou kunnen worden. Uit een verdere discussie zouden toekomstige lezers slechts verkeerde en dus gevaarlijke conclusies kunnen gaan trekken.
Ik sluit hierbij dan ook deze discussie.
Met vriendelijke groeten,
moderator