Brandpuntsafstand
Martijn stelde deze vraag op 11 oktober 2006 om 19:59.Hallo,
Vandaag moest ik een brandpuntsafstand berekenen, maar ik kan nergens vinden hoe dat moet. Ik weet wel dat er een formule bij moet zijn, maar welke is dat? De boeken waar ik al in gezocht heb zijn onder andere mijn eigen Natuurkundeboek, 'Nova Natuurkunde voor de basisvorming' en "Wolters' natuurkunde in je pocket.
Met vriendelijke groet,
Martijn
Reacties
Beste Martijn,
Met de lenzenformule kan je de brandpuntsafstand relateren aan de beeldafstand en de voorwerpsafstand:
1/f = 1/v + 1/b (f=brandpuntsafstand, v=voorwerpsafstand, b=beeldafstand)
Als je alleen S, de sterkte van de lens, weet, dan kan je
S =1/f gebruiken.
Is dit voldoende voor je probleem?
Groet,
Melvin
heey, ik heb dezefde vraag hoe ik de brandpuntsafstand kan bereken maar ik weet alleen maar dat v(afstand tot de spiegel)=10cm,dat het een bolle spiegel is met een virtueel beeld en het virtueel beeld 3/4 is van de de grootte van het voorwerp zelf (|BB'|= 3/4|VV'|)
Help me AUB ik weet het echt niet.
is het mogelijk om mij morge al het antwoord te geven? want ik moet het tegen da afgeve
Dag Jonas,
Bestudeer https://www.natuurkunde.nl/opdrachten/978/lenzen
Probeer eerst maar eens, en als het niet lukt helpen we wel verder
(oh, en een klein vraagje... kun je iets minder msn-erig schrijven?)
Groet, Jan
hallo, ik heb het geprobeerd maar ik weet niet echt hoe het werkt en dus kan ik de brandpuntsafstand er niet uit afleidde.
kun je me aub helpen?
groetjes jonas,
- je kent de verhouding BB / VV = 3/4
- je kent v (0.1 m)
- je kunt b nu schrijven als b= -0,75 v
- vul in in de lenzenformule en werk netjes uit (BREUKEN !!!)
Check je antwoord met die applet:
- stel 5 hokjes gelijk aan 10 cm.
- maak een voorwerp van 4 hokjes hoog op 5 hokjes van de spiegel.
- trek nu je brandpuntsafstand (op schaal) naar je berekende waarde.
- Als het goed is krijg je nu een beeld op 3,75 hokjes áchter de spiegel, en 3 hokjes hoog.
laat maar weten waar je vastloopt.
groet, Jan
hallo, ik heb wel 1uur zitten zoeken naar het antwoord maar ik heb het niet gevonden :(. ik snap het al bij het begin niet : hoe je aan |BB'|/|VV'| = 3/4 komt.
kun je aub de stappen vertellen en misschien ook het antwoord want ik vind het echt niet :/
alvast bedankt voor de hulp en vele groetjes,
Jonas
het virtueel beeld 3/4 is van de de grootte van het voorwerp zelf (|BB'|= 3/4|VV'|)
dat betekent dat
BB / VV = 3 / 4
volgens die eerst vormuile betekent dat dan dat
-b / v = 3 / 4
dat kun je schrijven als -b = ¾ v
dat kun je schrijven als b = - ¾v
dat vul je weer in in 1/f = 1/v +1/b
1/f = 1/v + 1/(-¾v) = 1/v -1/(¾v)
da's breukenrekenen, delen door een breuk is hetzelfde als vermenigvuldigen met het omgekeerde:
1/f = 1/v - 4/3v
noemers gelijkmaken:
1/f = 3/3v -4/3v
1/f = (3-4)/3v = -1/3v
f = -3v
v was 10 cm, f is dus -30 cm.
rekenen met breuken je probleem??
groet, Jan
heey, bedankt dat je me wou helpen :)
zonder jou was het nooit gelukt.
en ja, ik heb wat probleempjes met breuken in een vergelijking.
echt bedankt hé.
groetjes,jonas
hey, ik heb nog 1 vraagje.
voor dezelfde taak heb ik een vraag die luidt : "de hoogte van een vlakke, een holle en een bolle spiegel is gelijk.Welke van deze drie spiegels heeft het grootste gezichtsveld?
Maak ook een tekening van de drie spiegels en plaats de waarnemer telkens op dezelfde plaats t.o.v. de spiegel.
ik heb als oplossing dat de bolle spiegel het grootste gezichtsveld heeft. klopt dat? kun je me ook vertellen hoe ik zo een tekening moet maken?
Dag Jonas,
Goed gezien dat een bolle spiegel het grootste gezichtsveld geeft.
Je weet hoe je een weerkaatsende straal op een vlakke spiegel construeert? Daar waar de straal de spiegel raakt teken je ook een "normaal", dwz een hulplijn loodrecht op de spiegel. Dan meet je de hoek tussen de invallende lichtstraal en de normaal, en de weerkaatsende straal heeft dan dezelfde hoek, maar aan de andere kant van de normaal. (terugkaatsingswet, hoek van inval is hoek van terugkaatsing)
Nou, een bolle spiegel (of een holle) kun je jezelf indenken als een héleboel héél superkleine vlakke spiegeltjes. De "normaal" staat dan loodrecht op de cirkel, en is dus de straal van de cirkel.
groet, Jan
Heey,
Ja ik snap het. :)
Heel erg bedankt dat je me wilt helpen.
groetjes, Jonas
heey, ik de vlakke spiegel tekenen maar de holle en bolle niet.
bij een bolle en vlakke spiegel heb je een middelpunt en f nodig maar dat heb ik niet bij de vlakke spiegel.
kan ik een middelpunt en f ook bij de vlakke spiegel tekenen? want anders komen de maten niet overeen want de waarnemer van het gezichtsveld moet op dezelfde plaats staan als bij de andere
en bij ons worden de holle en bolle spiegel anders getekent niet in een cirkel maar in een rechte (zoals bij vlakke spiegels). er staat alleen op de uiteinden van de rechte een schuin lijntje.
- bij een bolle en vlakke spiegel heb je een middelpunt en f nodig maar dat heb ik niet bij de vlakke spiegel. kan ik een middelpunt en f ook bij de vlakke spiegel tekenen?
Da's een beetje lastig, daarvoor zal je papier nóóit groot genoeg zijn, want dat middelpunt ligt in het oneindige :-)
Maar dat hoeft ook niet. Teken gewoon steeds de normaal, dwz de hulplijn loodrecht op de spiegel. Bij een vlakke spiegel heb je daar geen middelpunten of stralen voor nodig.
- en bij ons worden de holle en bolle spiegel anders getekend, niet in een cirkel maar in een rechte (zoals bij vlakke spiegels). Er staat alleen op de uiteinden van de rechte een schuin lijntje.
Dan zul je nu toch écht even een nét voorbeeld daarvan moeten plaatsen als bijlage, want dat heb ik nooit eerder gezien.
heey, in de bijlage zie je hoe wij een bolle en holle spiegel tekenen.
maar kun je aub zelf geen vlakke,holle,bolle spiegel tekenen als voorbeeld? de spiegels moeten wel dezelfde hoogte hebben en de waarnemer moet op zelfde plaats staan.
ik snap het echt niet :(((((
groetjes, jonas
Ik weet het niet zeker, maar áls die schuine lijntjes echt nétjes geplaatst zijn in je opgaven zou het de bedoeling kunnen zijn dat je ze doortrekt om zo de richting van de spiegel op de randen van de spiegel te vinden.
- Loodrecht daarop kun je dan de normalen tekenen (rode stippellijnen in de bijlage)
- dan teken je lichtstralen in omgekeerde richting (van het oog naar de rand van de spiegel)
- dan bepaal je met behulp van de terugkaatsingswet waar die vandaan gekomen moeten zijn.
IN jouw geval geeft de holle spiegel dan een omgekeerd beeld, met een overigens vrij brede gezichtshoek.
Maar nogmaals, geen idee of ik inderdaad van de richting van die streepjes mag uitgaan. Als ze er geen middelpuntsafstand bijgeven, mag je die dan ook niet zelf verzinnen?
ik heb een vraagje, want hoe construeer je het gezichtsveld bij een holle spiegel?
Dag Eva,
Andersom werken, dwz even net doen of de lichtstralen UIT je oog komen. Stuur ze dan uit je oog naar een paar punten van de spiegel, (en vooral ook naar de uiterste randen van de spiegel) en kijk waar die stralen dan terechtkomen.
Het gebied tussen die uiterste stralen is dan je gezichtsveld.
Dit was wat je bedoelde?
Groet, Jan
Een mooie manier om te oefenen met de branpuntafstand kun je vinden op http://fys.kuleuven.be/pradem/applets/vinap/optica/constructiestralen_lenzen/constructiestralen_lenzen.html
Ik had ook een vraag over het berekenen van de brandpuntsafstand. ik maakte de volgende opgave via een site van rwi-natuurkunde.nl
bereken de brandpuntsafstand, rond af op 2 decimalen achter de komma.
De voorwerpsafstand bedraagt 91.49 cm.
De beeldafstand bedraagt 39.99 cm.
de brandpuntsafstand bedraagt __________ cm
Ik kom hierbij uit op 0,035936407 cm (afgerond dus 0,04 cm)
Mijn berekening was: (1/91,49)+(1/39,99)
De uitkomst van het programma is:
27.83 cm.
Kan iemand mij helpen en vertellen wat ik fout doe?
Dag Zahra,
je ziet simpelweg iets over het hoofd.
Hiermee:
Mijn berekening was: (1/91,49)+(1/39,99)
bereken je niet direct de brandpuntsafstand f, maar het omgekeerde daarvan, 1/f (kijk maar eens goed naar die formule). Nog één rekenstap uitvoeren dus.
Groet, Jan